Ruda z Ostravy o pive    Keď to chlapa ťahá na pivo   Návrat z piva  kamnapivo.sk

Prečítal som za vás
Pivo pijeme menej, no radi

O Slovákoch sa vraví ako o fanúšikoch vína a slivovice. Pritom najviac sa tu pije pivo.

Piva sa na Slovensku vypije približne 75 litrov na hrdlo ročne. To nás stavia na pätnáste miesto v európskej tabuľke - teda uprostred. Česi so svojimi takmer 160 litrami v nej vedú, druhú priečku obsadzujú Nemci; pije sa tam o tretinu menej.

V pivnej obľúbenosti nás predbehli aj Rakúšania so sto litrami na obyvateľa, zatiaľ čo Francúzov a Talianov (a ich 30 litrov) sme nechali ďaleko za sebou. Či už to zapríčinil hospodársky pokles alebo čoraz viac pracovných povinností, ktoré nedovoľujú popíjať, spotreba u nás od začiatku krízy klesá, vlani to bolo o 4,5 percenta. Podobne sa to stalo aj v pivomilnom Nemecku, v Česku však po poklese spred dvoch rokov pitie piva znovu ožilo a stúplo.

Europivo?

Väčšinu slovenského trhu ovládli dvaja nadnárodní hráči - Heineken holandských koreňov a juhoafrický SAB Miller. Prvý sústredil výrobu do Hurbanova a vytvoril najväčšiu sladovňu v strednej a východnej Európe. Druhý sa stiahol na Šariš. V Nitre (Corgoň), v Martine (Martiner), v Rimavskej Sobote (Gemer) a v Topoľčanoch (Topvar) sa už nevarí. Z ostatných producentov prekračuje označenie minipivovar len Steiger vo Vyhniach.

Preto sa často skloňuje "europivo", ktoré má vystihovať nie príliš osobitú, skôr akúsi priemernú a jednotnú chuť piva vareného veľkovýrobným postupom.

Efektívne a s autocenzúrou

Podľa sládkov pivovarov by to však malo byť aj jeho výhodou. Skrátka oslovuje najmasovejšiu skupinu konzumentov, ktorá hľadá pivo k jedlu a proti smädu. "Štandardizáciou parametrov piva sa dosahuje vysoká úroveň a vyrovnanosť počas celého roka," vidí najväčší prínos obchodný sládok z Pivovarov Topvar Veľký Šariš Ján Píry. Povolené odchýlky sú veľmi malé a prísne sa kontrolujú. "Vo všetkých sférach - výrobe, obchode či marketingu - môžeme využiť skúsenosti kolegov z iných pivovarov." S touto výhodou súhlasí aj Karol France, obchodný sládok spoločnosti Heineken Slovensko: "Nemuseli nás učiť variť pivo, naučili nás to však robiť efektívnejšie, optimálnejšie a s prísnejšou autocenzúrou v oblasti kvality."

Efektívnejšie narábajú so surovinami - viac piva s menšieho objemu vody, no aj s nižšou spotrebou energie, nižšími emisiami kysličníka uhličitého a s intenzívnejšou recykláciou.

Štamgasti ocenia majstrovstvo: Správne načapované pivo je ako magnet, v krčme i luxusnej reštaurácii

Od podpivníka po penu - kde sa držia takejto starostlivosti, tam rastú tržby aj prepitné.

Obchodní sládkovia tvrdia, že kultúra piva sa ľahšie presadzuje v pivárskych zariadeniach než v luxusných reštauráciách. Vraj krčme štamgasti zlé pivo neprepáčia, zatiaľ čo inde nad ním skôr mávnu rukou.

Žiaľ, čapovanie dnes často nahrádzajú fľašky. Je to ekonomickejšie a nenáročnejšie, avšak bez atmosféry a iskrivej chuti.

Za zlé pivo nemôže len točka

Vo všeobecnosti úroveň pitia na Slovensku spravila sedemmíľový krok. No k prísnosti voči výčapníkom, barmanom a manažérom hostí nabáda ambassador spoločnosti Heineken Franck Evers aj naďalej. "Keď barman načapuje zlý pohár, vždy viní čapovacie zariadenie alebo samotné pivo. Nech však hľadá chybu v sebe a naučí sa niečo o teplote pohára, čapovaní či servise a spraví z toho nádherný rituál. Poteší hosťa, ale aj samotného barmana."

Trocha lásky a vášne investovaných do narábania s pivom podľa neho robí zázraky. Správne načapovaný nápoj si totiž uchováva výbornú chuť až do posledného dúška. Pena tvorí ochrannú vrstvu, ktorá zabraňuje oxidácii a zhorknutiu nápoja a bráni osviežujúcim bublinkám unikať z pohára von.

Franck Evers má za sebou školenia vyše 30 000 barmanov po celom svete vrátane Slovenska. Podľa jeho skúseností po vyškolení personálu vzrastú tržby baru spravidla o desatinu a prepitné až o 70 percent.

Záleží na tvare pohára i skle

Ku kultúre servisu patrí aj správny podpivník, logo piva otočené k hosťovi, no aj správny pohár, čo mlčky vyzýva: budeš ma vôbec piť?

Závisia od neho aj ďalšie vnemy - súdkovitý tvar umožňuje vychutnať si vôňu, kónický zdôrazňuje chuť. Čím je sklo tenšie, tým viac vyvoláva pocit čerstvosti.

Keď sa napríklad pri pive zužuje horná časť pohára, vynikne trpká chmeľová chuť, pri rovnom okraji zase sladká. Výška dna i hmotnosť pohára sú zodpovedné za pocit nasýtenosti.

Rôzna optika, povrch a dizajn sa hodia na rôzne príležitosti. Do pivníc s rýchlou konzumáciou džbánky s uchom, na prémiové značky takzvaný "štuc". V salóniku sa pije pomalšie, nuž najlepšie z pohárov na stopke. Vináreň si vyžaduje menšie stopkové poháre, ktoré ladia s vínovými, ženám najviac ulahodia flautové či iné elegantné "šampusky".

Vznik piva

Pivo je pravdepodobne najstarší nápoj vytvorený človekom. Nezachovali sa presné informácie o tom, či z jačmeňa pestovaného na pivo sa neskôr začal vyrábať chlieb alebo naopak. Názory odborníkov sa vždy smerom bližšie k miestu konzumácie rapídne menia. Dôležité však je, že pivo v minulosti plnilo nielen funkciu základnej potraviny, ale tvorilo neoddeliteľnú súčasť mnohých vtedajších liečebných metód. Plnilo by i dnes, nebyť nešetrného zásahu korporácií, ktoré z liečivého nektáru robia vysoko komerčný, z lacných náhrad za pár dní pripravený, sifónom riedený a zaváraný produkt, ktorý má s pivom spoločné iba veľmi málo.

Vedeli ste?

Pivo napomáha tráveniu, ale nielen to. Pivo nie je len o alkohole, no v správnom množstve aj o zdraví.

· Penistý mok obsahuje esenciálne aminokyseliny, ktoré si však telo nedokáže samo syntetizovať. Liter piva znamená až 7 percent dennej potreby vápnika, a tak chráni pred lámavosťou kostí. Takmer polovica dennej potreby horčíka podporuje nervovú a svalovú aktivitu i metabolizmus tukov. Draslík (12 percent dennej potreby) reguluje vytváranie glukózy, chloridy (22 percent dennej potreby) napomáhajú vytváraniu kyseliny chlórovodíkovej v žalúdku, potrebnej na trávenie. Cení sa najmä priaznivý pomer medzi sodíkom a draslíkom.

· Upokojiť napnuté nervy pomáhajú všetky vitamíny skupiny B, najmä niacín, kyselina listová, pyridoxín a riboflavín. Nápoj do 10° mierne znižuje krvný tlak. Kysličník uhličitý zase prekrvuje ústnu sliznicu, zvyšuje tvorbu slín a povzbudzuje vylučovanie látok z tela močom.

· Pivo vzniká dekontaminačnou technológiou, vďaka ktorej hotový výrobok obsahuje menej škodlivých látok než samotné použité suroviny vrátane vody. Kremík v pive brzdí vstrebávanie "alzheimerovského" hliníka. Pivo podávané spolu s diétnymi jedlami dokázalo podstatne znížiť plazmatický cholesterol, menej rozširovať srdce a zvýšiť množstvo užitočnej medi v pečeni.

· Lekárnici 17. storočia predávali svojim pacientom aj bylinné pivá spolu s užitočnými radami: "Toto palinové pivo vám pomôže proti vodnateľnosti a žltačke, šalviové pivo spevní ďasná, višňové vyženie z ľadvín kamene. Borievkové si doprajte pri podozrení na otravu, feniklové ukončí vaše trápenie s nafukovaním, z vavrínového piva sa dobre vypotíte, pivo z dubového lístia lieči od cholery a mätové pivo privolá bociany do vašej rodiny."

Soňa Hudecová - Podhorná, SME, štvrtok 24. 5. 2012